Müzede Neler Bulacaksınız?

Geleneksel Türk silahları eserlerini içeren orijinal koleksiyon
Çeşit ve dönemlendirme açısından kapsayıcı ok ucu koleksiyonu
Türklerin kullandığı geleneksel pusatlar ve özellikleri hakkında bilgilendirme
Okçuluğun Tarihi Gelişimi ve Türklerde Okçuluk
Türk Savaş Sanatının Felsefesi
Türk pusatlarının imalat aşamaları ve kullanım yöntemleri hakkında bilgilendirme
Okçular Tekkesi Kuruluşu, Kemankeşlik ve Kemankeşliğin Sırları
Etnografik eserler
Geleneksel okçuluk eğitimi
Müzemiz bünyesindeki atölye ve okçuluk eğitimi faaliyetlerine katılma imkanı
Ok attırma, imalat sergisi ve geleneksel müzik dinletileri etkinlikleri
Okçuluk Malzemeleri Tanıtımı
Müzemizin kafesi olan Kemankeşan Kahvesi’nde şerbet, kımız gibi geleneksel içeceklerin yanı sıra üçüncü nesil kahve ve atıştırmalıklar
Müze mağazasında alışveriş imkanı
Ziyaretçilerinin tarihi yaşamasını, tarihe dokunmasını ve hissetmesini amaçlayan müzemizde savaş ve spor tarihimizin farklı dönemlerine ait orijinal koleksiyonlarımız ziyarete açılmıştır. Ayrıca, uzman atölye ekibimizce orijinal örneklerine birebir uygun olarak üretilen geleneksel silahlara dokunarak tarihi süreci algılama fırsatı verilmektedir. Bu doğrultuda icra edilen müze ziyareti, okçuluk eğitimi ve atölye eğitimi etkinliklerimize öğrencilerimizin katılımını sağlayarak kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılmasını sağlama sevincini sizlerle paylaşıyoruz.
DOKUNULABİLİR MÜZECİLİK ANLAYIŞI

Türkpusat Kültür Araştırmaları
“Türk hünerini ihya ile şerefyâb olalım.” sloganıyla başlattığımız  Türkpusat Kültür Araştırmaları’na kültürel mirasa değer veren ve araştırma şevkine sahip herkesi davet ediyoruz. Aylık düzenlenecek toplantılarda pusat, teçhizat, etnografik eserler gibi unsurlar üzerine  analizler yapılacaktır.  Katılımcıların yapacakları çeşitli okumalar ve tartışmalar çalışmalarımızın istikametinde belirleyici olacaktır. Ayrıca çalışmalarımızın olgunlaşmasıyla birlikte internet sitemizde ve yayınlanacak dergide, katılımcılarımız makalelerini yayınlayabilecekler. Türkpusat Kültür Araştırmaları’na katılarak ulusal literatürümüzün gelişmesinde ve kültürel mirasımızın gelecek kuşaklara aktarılmasında etkin rol oynama fırsatı sunuyoruz.  Türkpusat Kültür Araştırmaları’nda aktif rol oynamak için info@turkpusat.com.tr adresine mail gönderebilirsiniz.
YARATICILIK / ATÖLYE FAALİYETLERİ
Aktif öğrenme metotlarını öne çıkaran müzemizde gerçekleştirilen atölye etkinlikleri ile ziyaretçilerimizin yaratıcı özelliklerinin öne çıkarılmasına hizmet edilmektedir.
Müzemiz, klasik müzecilik anlayışında var olan arama, toplama, koruma ve sergileme işlevlerine ek olarak iletişim ve eğitim misyonlarını da üstlenir. Bu amaçla Türkpusat Kültür Etkinlikleri gibi görerek, dokunarak ve dinleyerek öğrenme yöntemleri yanısıra uygulama ve üretme yöntemleri ile aktif öğrenmenin önü açılmıştır.  Eğitime yönelik etkinlikler yanısıra ziyaretçilerimizin  tarihle iletişim kurabilecekleri bir atmosfer oluşturularak eşya odaklı değil; insan odaklı bir müzecilik anlayışı geliştirilmştir. Bu amaçla toplumun geleneklerine, düşüncelerine dokunarak toplumun tüm unsurlarını kucaklamak amaçlanmıştır.

//]]>